Previous AkASL Eboards
2021-2022
President – Katie Conover Clark, Wasilla
President Elect — vacant
Past President – Pamela Verfaillie, Valdez
Treasurer – Janet Madsen, Juneau
Secretary – Jessica Tonnies, Fairbanks
Media Relations - vacant
Member Relations — Tamra Wear, Soldotna
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
2020-2021
President – Pamela Verfaillie, Valdez
President Elect — Katie Conover Clark, Wasilla
Past President – Janet Madsen, Juneau
Treasurer – Ellen Scott, Anchorage
Secretary – Jessica Tonnies, Fairbanks
Media Relations - Alisa Williams, Fairbanks
Member Relations — Tamra Wear, Soldotna
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su, Erika Drain, Sitka & Laura Guest, Anchorage
2019-2020
President – Janet Madsen, Juneau
President Elect — Pamela Verfaillie, Valdez
Past President – Jill Gann, Kenai
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary – Jessica Tonnies, Fairbanks
Media Relations - Alisa Williams, Fairbanks
Member Relations — Katie Conover Clark, Wasilla
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su, Erika Drain, Sitka & Laura Guest, Anchorage
2018-2019
President – Jill Gann, Kenai
President Elect —Janet Madsen, Juneau
Past President – Karla Barkman, Kenai
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary – Deborah Rinio, Fairbanks
Membership — Katie Conover, Wasilla
Region 1 Rep. — Debi Tice, Fairbanks
Region 2 Rep. — Julie Doepken, Kenai
Region 3 Rep. — Michelle Carton, Anchorage
Region 4 Rep. — Pam Verfaillie, Valdez
Puffin – Karina Reyes, Juneau
Online Coordinator — Raandi Miller, Juneau
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su, Erika Drain, Sitka & Laura Guest, Anchorage
Grant Coordinator — Caitlin Jacobson, Ketchikan
Ex-Officio: Alaska State Library — Jared Shucha
2017-2018
President – Karla Barkman, Kenai
President Elect — Jill Gann, Kenai
Past President – Sheryl Wittig, Juneau
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary – Deborah Rinio, Fairbanks
Membership — Katie Conover, Wasilla
Region 1 Rep. — Debi Tice, Fairbanks
Region 2 Rep. — Julie Doepken, Kenai
Region 3 Rep. — David Adkins-Brown, Anchorage
Region 4 Rep. — Julie Leary, Juneau
Puffin – Karina Reyes, Juneau
Online Coordinator — Raandi Miller, Juneau
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su, Erika Drain, Sitka & Laura Guest, Anchorage
Grant Coordinator — Lynn McNamara, Anchorage
Awards Chair –Karla Barkman, Kenai
Ex-Officio: Alaska State Library — Jared Shucha
2016-2017
President –Sheryl Wittig, Juneau
President Elect — Karla Barkman, Kenai
Past President –Dona Helmer, Anchorage
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary –Deborah Rinio, Fairbanks
Membership — Katie Conover, Wasilla
Region 1 Rep. — Jim Hameister, Fairbanks
Region 2 Rep. — Jill Gann, Kenai
Region 3 Rep. — David Adkins-Brown, Anchorage
Region 4 Rep. — Julie Leary, Juneau
Puffin –Cayla Armatti, Fairbanks & Karina Reyes, Juneau
Online Coordinator — Staci Cox, Anchorage & Raandi Miller, Juneau
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su, Erika Drain, Sitka & Laura Guest, Anchorage
Grant Coordinator — Lynn McNamara, Anchorage
Awards Chair –Karla Barkman, Kenai
Governor’s Advisory Council –Deborah Rinio, Fairbanks
Ex-Officio: Alaska State Library — Jared Shucha
2015-2016
President — Dona Helmer, Anchorage
President Elect — Sheryl Wittig, Juneau
Past President –Deborah Rinio, Fairbanks
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary — Amelia Mitchell, Fairbanks
Membership — Katie Conover, Wasilla
Region 1 Rep. — Cayla Armatti, Fairbanks
Region 2 Rep. — Jill Gann, Kenai
Region 3 Rep. — Darla Grediagin, Anchorage
Region 4 Rep. — Caitlin Jacobson, Ketchikan
Puffin –Cayla Armatti, Fairbanks
Online Coordinator — Staci Cox, Anchorage
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su, Erika Drain, Sitka & Laura Guest, Anchorage
Grant Coordinator — Karla Barkman, Kenai
Awards Chair –Sheryl Wittig, Juneau
Governor’s Advisory Council –Deborah Rinio, Fairbanks
Ex-Officio: Alaska State Library — Jared Shucha
2014-2015
President –Deborah Rinio, Fairbanks
President Elect — Dona Helmer, Anchorage
Past President — Wendy Stout, Mat-Su
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary — Amelia Mitchell, Fairbanks
Membership — Katie Conover, Wasilla
Region 1 Rep. — Lisa Sobieniak, North Slope
Region 2 Rep. — Jill Gann, Kenai
Region 3 Rep. — Susan Koike, Anchorage
Region 4 Rep. — Sheryl Wittig, Juneau
Puffin — Rosalie White, Fairbanks
Online Coordinator — Staci Cox, Anchorage
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
Grant Coordinator — Karla Barkman, Kenai
Awards Chair — Dona Helmer, Anchorage
Governor’s Advisory Council — Vacant
Ex-Officio: Alaska State Library — Vacant
2013-2014
President –Wendy Stout, Mat-Su
President Elect — Deborah Rinio
Past President — Nicole Roohi, Anchorage
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary — Janet Madsen, Mat-Su
Membership — Deb Mulcahy, Anchorage
Region 1 Rep. — Lisa Sobieniak
Region 2 Rep. — Valarie Kingsland, Seward
Region 3 Rep. — Dona Helmer, Anchorage
Region 4 Rep. — Sheryl Wittig, Juneau
Puffin — Alta Collins, Anchorage
Online Coordinator — Staci Cox, Anchorage
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
Grant Coordinator — Deborah Rinio
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson
2012-2013
President –Nicole Roohi, Anchorage
President Elect — Wendy Stout, Mat-Su
Past President — Robin Turk, Mat-Su
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary — Janet Madsen, Mat-Su
Membership — Deb Mulcahy, Anchorage
Region 1 Rep. --
Region 2 Rep. -- Katie Conover, Mat-Su
Region 3 Rep. — Marlena Henrie, Anchorage
Region 4 Rep. — Sheryl Wittig, Juneau
Puffin — Alta Collins, Anchorage
Online Coordinator — Staci Cox
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
Grant Coordinator — Deborah Rinio
Governor’s Advisory Council — Vacant
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson
2011 – 2012
President –Robin Turk, Mat-Su
President Elect — Nicole Roohi, Anchorage
Past President — Ann Morgester, Anchorage
Treasurer –Kerri Geppert, Anchorage
Secretary — Kari Sagel, Sitka
Membership — Deb Mulcahy, Anchorage
Region 1 Rep. — Laurene Madsen, Kodiak
Region 2 Rep. — Wendy Stout, Mat-Su
Region 3 Rep. — Wendy Leseman, Anchorage
Region 4 Rep. — Debi Tice, Juneau
Puffin — Alta Collins, Anchorage
Online Coordinator — Vacant
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
Grant Coordinator — Deborah Rinio
Awards Chair — Nicole Roohi, Anchorage
Governor’s Advisory Council — Vacant
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson
2010 – 2011
President — Ann Morgester
President Elect — Robin Turk
Past President — Suzanne Metcalfe
Treasurer - Janet Madsen and Kerri Geppert
Secretary — Kari Sagel
Membership — Nicole Roohi
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Region 2 Representative (South Central) — Carrie Day
Region 3 Representative (Anchorage)– Wendy Leseman
Region 4 Representative (Southeast) — Debi Tice
Puffin — Pat Wamsley & Piper Coulter
Online Coordinator — Katie Conover
Battle of the Books — Erika Drain & Shelly Logsdon
Awards Chair — Robin Turk
Governor’s Advisory Council — Barbara Kreher
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson
2009-2010
President — Suzanne Metcalfe
President Elect — Ann Morgester
Past President — Erika Drain (for Lyn Ballam)
Treasurer - Janet Madsen
Secretary — Kari Sagel
Membership — Nicole Roohi
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Region 2 Representative (South Central) — Carrie Day
Region 3 Representative (Anchorage)– Kerri Geppert
Region 4 Representative (Southeast) — Ginny Blackson
Puffin — Pat Wamsley & Piper Coulter
Online Coordinator — Robin Turk
Battle of the Books — Erika Drain & Shelly Logsdon
Awards Chair — Bonnie Cavanaugh
Governor’s Advisory Council — Barbara Kreher
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson
2008-2009
President — Lyn Ballam with Suzanne Metcalfe completing term
President Elect — Suzanne Metcalfe
Past President — Erika Drain
Treasurer - Janet Madsen
Secretary — Kari Sagel
Membership — Ann Morgester
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Region 2 Representative (South Central) — Laura Guest
Region 3 Representative (Anchorage)– Nicole Roohi
Region 4 Representative (Southeast) — Ginny Blackson
Puffin — Pat Wamsley & Suzanne Metcalfe & Laura Guest
Online Coordinator — Robin Turk
Battle of the Books — Shelly Logsdon & Erika Drain
Awards Chair — Bonnie Cavanaugh
Governor’s Advisory Council — Bob VanDerWege
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson
2007-08
President — Erika Drain
President Elect — Lyn Ballam
Past President — Barb Bryson
Region 4 Representative (Southeast) — Kari Sagel
Region 3 Representative (Anchorage)– Lynn Macnamara
Region 2 Representative (South Central) --
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Treasurer - Janet Madsen
Secretary — Tiki Levinson
Membership — Ann Morgester
Battle of the Books — Shelly Logsdon
Puffin — Pat Wamsley & Suzanne Metcalfe
Advisory Council — Bob VanDerWege
Awards Chair — Mary Hacker
Online Coordinator — Robin Turk
Ex-Officio: Alaska State Library — Sue Sherif
2006-07
President –Barb Bryson
President Elect — Erika Drain
Past President — Valerie Oliver
Region 4 Representative (Southeast) --
Region 3 Representative (Anchorage)– Lynn Macnamara
Region 2 Representative (South Central) --
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Treasurer - Kirk Thompson
Secretary — Tiki Levinson
Membership — Ann Morgester
Battle of the Books — Shelly Logsdon
Puffin — Pat Wamsley & Suzanne Metcalfe
Advisory Council --
Awards Chair --
Online Coordinator --
Ex-Officio
Alaska State Library — Sue Sherif
2005-06
President — Valerie Oliver
President Elect — Barb Bryson
Past President — Karen Davis
Region 4 Representative (Southeast) --
Region 3 Representative (Anchorage)– Lynn Macnamara
Region 2 Representative (South Central) --
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Treasurer - Kirk Thompson
Secretary — Tiki Levinson
Membership — Darla Gredigan
Battle of the Books — Shelly Logsdon
Puffin — Pat Wamsley & Suzanne Metcalfe
Advisory Council --
Awards Chair --
Online Coordinator --
Ex-Officio
Alaska State Library — Sue Sherif
2004-05 Karen Davis
2003-04 Bob VanDerWege
2002-03 Cathy Boutin
2001-02 Bob VanDerWege
2000-01 Tiki Levinson
1999-00 Brita Rice
1997-99 Janet (Hadley) Madsen
1996-97 Lois Rhodes
1995-96 Pat Wamsley
1994-95 Marilyn P. Clark
1993-94 Mary Hacker
1992-93 Lois Petersen
1991-92 Bonnie Cavanaugh
1990-91 Margie Thomas
1989-90 Becky Dahlager
1988-89 Roz Goodman
1987-88 Phyllis Cooper
1986-87 Harriet McClain
1985-86 Phyllis Davis
1984-85 Mickey Templin
1983-84 Linda Barrett
1982-83 Ann Symons
1981-82 Kathy Kiddell (Hill)
President – Katie Conover Clark, Wasilla
President Elect — vacant
Past President – Pamela Verfaillie, Valdez
Treasurer – Janet Madsen, Juneau
Secretary – Jessica Tonnies, Fairbanks
Media Relations - vacant
Member Relations — Tamra Wear, Soldotna
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
2020-2021
President – Pamela Verfaillie, Valdez
President Elect — Katie Conover Clark, Wasilla
Past President – Janet Madsen, Juneau
Treasurer – Ellen Scott, Anchorage
Secretary – Jessica Tonnies, Fairbanks
Media Relations - Alisa Williams, Fairbanks
Member Relations — Tamra Wear, Soldotna
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su, Erika Drain, Sitka & Laura Guest, Anchorage
2019-2020
President – Janet Madsen, Juneau
President Elect — Pamela Verfaillie, Valdez
Past President – Jill Gann, Kenai
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary – Jessica Tonnies, Fairbanks
Media Relations - Alisa Williams, Fairbanks
Member Relations — Katie Conover Clark, Wasilla
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su, Erika Drain, Sitka & Laura Guest, Anchorage
2018-2019
President – Jill Gann, Kenai
President Elect —Janet Madsen, Juneau
Past President – Karla Barkman, Kenai
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary – Deborah Rinio, Fairbanks
Membership — Katie Conover, Wasilla
Region 1 Rep. — Debi Tice, Fairbanks
Region 2 Rep. — Julie Doepken, Kenai
Region 3 Rep. — Michelle Carton, Anchorage
Region 4 Rep. — Pam Verfaillie, Valdez
Puffin – Karina Reyes, Juneau
Online Coordinator — Raandi Miller, Juneau
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su, Erika Drain, Sitka & Laura Guest, Anchorage
Grant Coordinator — Caitlin Jacobson, Ketchikan
Ex-Officio: Alaska State Library — Jared Shucha
2017-2018
President – Karla Barkman, Kenai
President Elect — Jill Gann, Kenai
Past President – Sheryl Wittig, Juneau
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary – Deborah Rinio, Fairbanks
Membership — Katie Conover, Wasilla
Region 1 Rep. — Debi Tice, Fairbanks
Region 2 Rep. — Julie Doepken, Kenai
Region 3 Rep. — David Adkins-Brown, Anchorage
Region 4 Rep. — Julie Leary, Juneau
Puffin – Karina Reyes, Juneau
Online Coordinator — Raandi Miller, Juneau
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su, Erika Drain, Sitka & Laura Guest, Anchorage
Grant Coordinator — Lynn McNamara, Anchorage
Awards Chair –Karla Barkman, Kenai
Ex-Officio: Alaska State Library — Jared Shucha
2016-2017
President –Sheryl Wittig, Juneau
President Elect — Karla Barkman, Kenai
Past President –Dona Helmer, Anchorage
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary –Deborah Rinio, Fairbanks
Membership — Katie Conover, Wasilla
Region 1 Rep. — Jim Hameister, Fairbanks
Region 2 Rep. — Jill Gann, Kenai
Region 3 Rep. — David Adkins-Brown, Anchorage
Region 4 Rep. — Julie Leary, Juneau
Puffin –Cayla Armatti, Fairbanks & Karina Reyes, Juneau
Online Coordinator — Staci Cox, Anchorage & Raandi Miller, Juneau
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su, Erika Drain, Sitka & Laura Guest, Anchorage
Grant Coordinator — Lynn McNamara, Anchorage
Awards Chair –Karla Barkman, Kenai
Governor’s Advisory Council –Deborah Rinio, Fairbanks
Ex-Officio: Alaska State Library — Jared Shucha
2015-2016
President — Dona Helmer, Anchorage
President Elect — Sheryl Wittig, Juneau
Past President –Deborah Rinio, Fairbanks
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary — Amelia Mitchell, Fairbanks
Membership — Katie Conover, Wasilla
Region 1 Rep. — Cayla Armatti, Fairbanks
Region 2 Rep. — Jill Gann, Kenai
Region 3 Rep. — Darla Grediagin, Anchorage
Region 4 Rep. — Caitlin Jacobson, Ketchikan
Puffin –Cayla Armatti, Fairbanks
Online Coordinator — Staci Cox, Anchorage
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su, Erika Drain, Sitka & Laura Guest, Anchorage
Grant Coordinator — Karla Barkman, Kenai
Awards Chair –Sheryl Wittig, Juneau
Governor’s Advisory Council –Deborah Rinio, Fairbanks
Ex-Officio: Alaska State Library — Jared Shucha
2014-2015
President –Deborah Rinio, Fairbanks
President Elect — Dona Helmer, Anchorage
Past President — Wendy Stout, Mat-Su
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary — Amelia Mitchell, Fairbanks
Membership — Katie Conover, Wasilla
Region 1 Rep. — Lisa Sobieniak, North Slope
Region 2 Rep. — Jill Gann, Kenai
Region 3 Rep. — Susan Koike, Anchorage
Region 4 Rep. — Sheryl Wittig, Juneau
Puffin — Rosalie White, Fairbanks
Online Coordinator — Staci Cox, Anchorage
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
Grant Coordinator — Karla Barkman, Kenai
Awards Chair — Dona Helmer, Anchorage
Governor’s Advisory Council — Vacant
Ex-Officio: Alaska State Library — Vacant
2013-2014
President –Wendy Stout, Mat-Su
President Elect — Deborah Rinio
Past President — Nicole Roohi, Anchorage
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary — Janet Madsen, Mat-Su
Membership — Deb Mulcahy, Anchorage
Region 1 Rep. — Lisa Sobieniak
Region 2 Rep. — Valarie Kingsland, Seward
Region 3 Rep. — Dona Helmer, Anchorage
Region 4 Rep. — Sheryl Wittig, Juneau
Puffin — Alta Collins, Anchorage
Online Coordinator — Staci Cox, Anchorage
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
Grant Coordinator — Deborah Rinio
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson
2012-2013
President –Nicole Roohi, Anchorage
President Elect — Wendy Stout, Mat-Su
Past President — Robin Turk, Mat-Su
Treasurer –Laura Guest, Anchorage
Secretary — Janet Madsen, Mat-Su
Membership — Deb Mulcahy, Anchorage
Region 1 Rep. --
Region 2 Rep. -- Katie Conover, Mat-Su
Region 3 Rep. — Marlena Henrie, Anchorage
Region 4 Rep. — Sheryl Wittig, Juneau
Puffin — Alta Collins, Anchorage
Online Coordinator — Staci Cox
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
Grant Coordinator — Deborah Rinio
Governor’s Advisory Council — Vacant
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson
2011 – 2012
President –Robin Turk, Mat-Su
President Elect — Nicole Roohi, Anchorage
Past President — Ann Morgester, Anchorage
Treasurer –Kerri Geppert, Anchorage
Secretary — Kari Sagel, Sitka
Membership — Deb Mulcahy, Anchorage
Region 1 Rep. — Laurene Madsen, Kodiak
Region 2 Rep. — Wendy Stout, Mat-Su
Region 3 Rep. — Wendy Leseman, Anchorage
Region 4 Rep. — Debi Tice, Juneau
Puffin — Alta Collins, Anchorage
Online Coordinator — Vacant
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
Grant Coordinator — Deborah Rinio
Awards Chair — Nicole Roohi, Anchorage
Governor’s Advisory Council — Vacant
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson
2010 – 2011
President — Ann Morgester
President Elect — Robin Turk
Past President — Suzanne Metcalfe
Treasurer - Janet Madsen and Kerri Geppert
Secretary — Kari Sagel
Membership — Nicole Roohi
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Region 2 Representative (South Central) — Carrie Day
Region 3 Representative (Anchorage)– Wendy Leseman
Region 4 Representative (Southeast) — Debi Tice
Puffin — Pat Wamsley & Piper Coulter
Online Coordinator — Katie Conover
Battle of the Books — Erika Drain & Shelly Logsdon
Awards Chair — Robin Turk
Governor’s Advisory Council — Barbara Kreher
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson
2009-2010
President — Suzanne Metcalfe
President Elect — Ann Morgester
Past President — Erika Drain (for Lyn Ballam)
Treasurer - Janet Madsen
Secretary — Kari Sagel
Membership — Nicole Roohi
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Region 2 Representative (South Central) — Carrie Day
Region 3 Representative (Anchorage)– Kerri Geppert
Region 4 Representative (Southeast) — Ginny Blackson
Puffin — Pat Wamsley & Piper Coulter
Online Coordinator — Robin Turk
Battle of the Books — Erika Drain & Shelly Logsdon
Awards Chair — Bonnie Cavanaugh
Governor’s Advisory Council — Barbara Kreher
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson
2008-2009
President — Lyn Ballam with Suzanne Metcalfe completing term
President Elect — Suzanne Metcalfe
Past President — Erika Drain
Treasurer - Janet Madsen
Secretary — Kari Sagel
Membership — Ann Morgester
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Region 2 Representative (South Central) — Laura Guest
Region 3 Representative (Anchorage)– Nicole Roohi
Region 4 Representative (Southeast) — Ginny Blackson
Puffin — Pat Wamsley & Suzanne Metcalfe & Laura Guest
Online Coordinator — Robin Turk
Battle of the Books — Shelly Logsdon & Erika Drain
Awards Chair — Bonnie Cavanaugh
Governor’s Advisory Council — Bob VanDerWege
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson
2007-08
President — Erika Drain
President Elect — Lyn Ballam
Past President — Barb Bryson
Region 4 Representative (Southeast) — Kari Sagel
Region 3 Representative (Anchorage)– Lynn Macnamara
Region 2 Representative (South Central) --
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Treasurer - Janet Madsen
Secretary — Tiki Levinson
Membership — Ann Morgester
Battle of the Books — Shelly Logsdon
Puffin — Pat Wamsley & Suzanne Metcalfe
Advisory Council — Bob VanDerWege
Awards Chair — Mary Hacker
Online Coordinator — Robin Turk
Ex-Officio: Alaska State Library — Sue Sherif
2006-07
President –Barb Bryson
President Elect — Erika Drain
Past President — Valerie Oliver
Region 4 Representative (Southeast) --
Region 3 Representative (Anchorage)– Lynn Macnamara
Region 2 Representative (South Central) --
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Treasurer - Kirk Thompson
Secretary — Tiki Levinson
Membership — Ann Morgester
Battle of the Books — Shelly Logsdon
Puffin — Pat Wamsley & Suzanne Metcalfe
Advisory Council --
Awards Chair --
Online Coordinator --
Ex-Officio
Alaska State Library — Sue Sherif
2005-06
President — Valerie Oliver
President Elect — Barb Bryson
Past President — Karen Davis
Region 4 Representative (Southeast) --
Region 3 Representative (Anchorage)– Lynn Macnamara
Region 2 Representative (South Central) --
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Treasurer - Kirk Thompson
Secretary — Tiki Levinson
Membership — Darla Gredigan
Battle of the Books — Shelly Logsdon
Puffin — Pat Wamsley & Suzanne Metcalfe
Advisory Council --
Awards Chair --
Online Coordinator --
Ex-Officio
Alaska State Library — Sue Sherif
2004-05 Karen Davis
2003-04 Bob VanDerWege
2002-03 Cathy Boutin
2001-02 Bob VanDerWege
2000-01 Tiki Levinson
1999-00 Brita Rice
1997-99 Janet (Hadley) Madsen
1996-97 Lois Rhodes
1995-96 Pat Wamsley
1994-95 Marilyn P. Clark
1993-94 Mary Hacker
1992-93 Lois Petersen
1991-92 Bonnie Cavanaugh
1990-91 Margie Thomas
1989-90 Becky Dahlager
1988-89 Roz Goodman
1987-88 Phyllis Cooper
1986-87 Harriet McClain
1985-86 Phyllis Davis
1984-85 Mickey Templin
1983-84 Linda Barrett
1982-83 Ann Symons
1981-82 Kathy Kiddell (Hill)